Kupujete štěně Australského ovčáka?

Dobře míněné rady při plánované koupi štěněte Australského ovčáka.

Kapitoly článku

Úvodem bych ráda poděkovala všem chovatelům AO z ČR a ze zahraničí za jejich rady a náměty, paní Mileně Zouplnové, která mě k tomuto článku „nakopla“, a hlavně Martině Hodkové  (poradkyně chovu AO v KCHBO), která je doslova nevyčerpatelnou zásobárnou informací (nejen) o AO, ale všeho, co se kynologie týká.
Níže jsem seřadila pár rad pro začínající chovatele AO, na co dbát při jejich odběru, a co byste měli jako budoucí majitelé žádat po chovateli. Zmiňuji zde také vady, kvůli nimž by Vaše štěně nemuselo být připuštěno do chovu. Před odběrem si pečlivě prostudujte standard.  Dalším zdrojem cenných informací jsou internetové stránky AO po celém světě. V neposlední řadě je dobré se spojit s chovatelem, který je skutečně znalý problematiky chovu AO. Již proto, že AO je u nás ještě stále málopočetné plemeno.

1. kvalitní kupní smlouva – tato by měla mimo jiné obsahovat aktuální stav štěněte, případné vady, na něž chce chovatel kupce upozornit, zda je štěně prodáváno jako výstavní jedinec, přesný popis štěněte (u AO např. délka ocasu), jeho rodiče, způsob označení štěněte (čip, tetování), číslo tohoto označení. Přílohou této smlouvy by měly být kopie všech dokladů rodičů, jako jsou PP, DKK, oči, šampionáty, zkoušky atd.

2. rodokmen štěněte (může být poslán později) + očkovací průkaz na jméno štěněte + odčervení a kontrola trusu. Po odběru štěněte je dobré co nejdříve navštívit veterináře, který Vám navrhne očkovací kalendář.


Odeslat článek e-mailem zavřít formulář Zavřít formulář